O vzniku REPROSPEKTU.

Vše začalo v zimě roku 2008, kdy jsme s klukama začali intenzivněji poslouchat drum and bass, chodili jsme na mejdany a začali se o tento styl hudby zajímat. Největší zlom nastal začátkem roku 2009, kdy po jedné akci bývalé Nameless crew v KC Zahradě na Chodově přišel Maart s nápadem začít dělat DJing. Sdělili jsme Maartův nápad Sheefovi, kterému se to velice zamlouvalo a v tu ránu jsme byli 3 (Maart, P.Dr,Sheefa).

Jméno Reprospekt vzniklo naprosto spontálním způsobem. Protože jsem byl do té hudby tolik zapálený, chtěl jsem ji mít všude s sebou a sdílet ji se svým okolí. Proto jsem místo MP3 v kapse a sluchátek v uších vyrobil alternativu nahlas hrajícího reproduktoru, který jsem nosil zaražený v kapuce zimní bundy. Jednoho večera, kdy jsme šli s klukama na venkovního „lahváče“ jsem za hrající reproduktor v kapuci bundy získával obdiv a pochvaly ve stylu: “respekt za to repro…” Už při první zmínce těchto dvou slov jsem v nich viděl hlubší smysl a spojil jsem tyto dvě slova dohromady, tedy REPRO a reSPEKT… Vznikl název REPROSPEKT. Všechny potřebné podklady, tedy nápad, DJ´s a jméno pro vznik dnb crew jsme měli, jen technika nám scházela.

Jako kdyby nám to přinesl osud, v té době prodával kamarád jeden gramofon Omnitronic DD-2250 a starý obyčejný dvoukanálový mixážní pult Numark DM1050. Nabídl nám oba přístroje za velmi příznivou cenu a my neváhali. Protože jsme kluky ze zmiňované bývalé Nameless crew osobně znali, nebyl problém sehnat první pecky na vinylových deskách. Konkrétně jsme měli 5 desek, přičemž každá z nich měla poněkud jiný osobitý žánr (breakbeat, jungle, dnb – neuro, deep, liquid…).

V tu chvíli, co jsme už měli „na čem“ hrát, jsme řešili prostor, který poslouží jako zkušebna, kde se zavřeme od rána do večera a budeme se pilně učit vůbec ovládat mixážní pult, gramofon a mixovat dvě písničky dohromady. Naskytla se nám možnost jako zkušebnu používat kotelnu mateřské školy na Jižním Městě, kterou mimojiné využíváme dodnes.

Převezli jsme si tedy gramofon a mixážní pult do „zkušebny“, zapojili počítačový zvukový systém 5+1 a začali hrát. Protože jsme měli pouze jeden gramofon, druhý kanál jsme nahradili mp3 přehrávačem, ze kterého jsme si pouštěli songy a snažili se do nich mixovat singly z našich vinylů. Po cca 14ti denním mixování mp3 s vinylem, jsme usoudili, že to nemá význam a začali jsme uvažovat o koupi druhého gramofonu. Naše finanční stránka v tu chvíli nebyla nějak ohromující, proto jsme zvolili variantu koupi co nejlevnějšího gramofonu stejné značky. Zabrouzdali jsme na internetové stránky DJ-OBCHOD.cz, kde jsme vybrali levný Omnitronic. Už při převzetí balíku na poště nám přišlo, že je něco špatně, protože balík nevážil ani z poloviny tolik, co vážil náš první gramofon. Obavy se staly skutečností. Gramofon byl celý z plastu, dokonce i kotouč gramofonu byl plastový a co byl největší problém, měl řemínkový pohon. Po cca půlhodinovém odzkoušení jsme gramofon zabalili a poslali zpět prodejci s omluvným dopisem. Ochotně nám vyhověli a zároveň poradili koupi jiného, kvalitnějšího gramofonu s přímým pohonem.

26.3.2009 jsme obdrželi druhý gramofon Omnitronic DD-2250 a proto jsme toto datum pojali jako datum vzniku REPROSPEKT crew.

Měli jsme (v rámci mezí…) veškerou potřebnou techniku, kterou DJ potřebuje, proto jsme se také začali více cítit jako DJ´s, až na malý detail… Vůbec jsme neuměli hrát, mixovat na gramofonech 2 singly do sebe. Proto jsme opět oslovili kluky z bývalé Nameless crew, konkretně DJe Sayma, kterého jsme znali nejvíce, jestli by byl ochoten nám ukázat, jak se to vlastně dělá. DJ Saym (dnes hraje za Urban Traffic Records) velice ochotně, za což jsme mu do dnes velice vděční, přijal naši prosbu a dorazil i s DJem ADM do naší zkušebny. Když se kluci dozvěděli, co používáme za zvuk, otočili auto a za pár okamžiků byli zpět s pořádným zesilovačem a perfektním monitorem na stativu. Už jen pohled na přivezenou výbavu v nás vzbuzoval naprosté vzrušení a tím jak kluci začali hrát, to vše dovršili. Absolutní úžas, obdiv, nadšení. Nahlíželi jsme klukům přes ramena a vůbec nechápali co tam dělají, protože naše představa o tom, jak se má hrát i to, jak jsme hráli při sestavě gramofon / MP3 přehrávač, se absolutně lišilo… Naše nadšení upadlo tím, když po cca půl hodinkovém hraní stopli hudbu a řekli: „Dost, jdem se učit.“ Myslím, že mohu přiznat za nás za všechny, že více nervózní jsme v životě nebyli. Kluci nám vysvětlili pravidla drum and bassu, naučili nás vnímat takty, ukázali, jak písničku sladit s druhou a řekli: „Teď je to na vás, chce to trénink, trénink, trénink.“

Trénink byl nezbytný a my to v tu ránu moc dobře věděli. Začali jsme kupovat vinylové desky, především z internetového shopu www.vinyl.cz, na jehož novinky koukáme dodnes a zároveň ho všem velice doporučujeme…

Teď asi není moc o čem psát, následoval každodenní trénink ve zkušebně, kupování nových a nových písniček na vinylu, získávání umu při mixování a upgradovaní DJ techniky.

Samozřejmě že jsme ze zkušebny postupem času udělali menší klubovnu a mimo nás se tam začali scházet i kamarádi, kteří nás podporovali a dodnes podporují, ale jako první mejdan pro veřejnost jsme pojali hraní u mě na chalupě v garáži. Naprosto spontálním způsobem jsme se s klukama a kamarády jednoho večera u piva domluvili, že další den odjedeme na chatu, vezmeme hudbu a budeme popíjet… Nevinný večer se stal velmi produktivním a naše sestava v garáži, gramce, mixák, bedny, se stala hlavní atrakcí. Obvolalo se pár kamarádů a v garáži se sešlo 20 posluchačů, kteří byli hudebně tak nenasytní, že jsme desky točili do rána. Jednalo se o druhou polovinu srpna roku 2009, takže si všichni dokážete představit kvalitu hrané muziky, vzhledem k tomu že jsme se to stále pouze jen učili, ale to každému bylo jedno, protože zábava byla a to bylo pro nás hlavní!

První oficiální Reprospekt vystoupení pro veřejnost, kamarády, přátelé a známé jsme zorganizovali při příležitosti Sheefových narozenin 13.11.2009 pár kilometrů za Prahou v jednom tanečním sále Hoštické hospůdky. Jako headlinery jsme opět pozvali celou Nameless crew, která nám s projektem neskutečně pomáhala a zjednodušeně řečeno by se bez jejich pomoci událost nejspíše ani nekonala… Na mejdan přijela neskutečná banda lidí z jižního města  i přes velmi špatnou dostupnost podniku, kteří byli plni zvědavosti, co to Reprospekt vůbec je. Plný zvědavosti na mejdan zavítal i známý český MC Dawe zaprskat do mikrofonu a zatroubit na trumpetu.

Přehoupli jsme se přes rok 2009 a blížilo se výročí vzniku Reprospekt crew. Bylo nám naprosto jasné, že se tato událost musí řádně oslavit, tak jsme neváhali a zorganizovali další mejdan přímo v centru vzniku Reprospektu, tedy v Praze na Jižním Městě. Z předchozí akce jsme přebrali veškeré zkušenosti od Nameless crew a pustili jsme se do organizace naprosto sami. Večer nadupaný lámanými beaty nemohl nést jiný název než REPROSPEKT Anniversary. Taneční sál music sport baru U Tvrze s kapacitou pro 50 lidí se zaplnil až po strop a to cca 80ti lidmi. Prožili jsme tehdy neuvěřitelný zážitek a tam jsme si teprve uvědomili krásu toho všeho. I přes obrovskou trému jsme sypali desku za deskou pro pařící kotel lidí a vnímali ten nepopsatelný pocit, že svou činností, svými mixy, ovládáme posluchače, kteří paří jak o život, pískají, skákají, skandují a zjednodušeně řečeno, baví se danou chvílí naplno. To je, alespoň podle mého názoru, ten nejhezčí pocit pro DJe, když vidí, že se posluchači právě díky DJi baví, že se jim hudba líbí a dávají to najevo.

Následovalo poměrně dlouhé období bez větších zajímavostí, trénovalo se, pilovalo se, kupovali se nové a nové desky, pořádaly se další a další mejdany, které ale bohužel dlouhou chvíli nebyly už tak dobré, jako právě zmiňované Anniversary. Zájem a veškeré nadšení z DJingu lehce upadal, až upadl úplně. Nastalo cca roční období, kdy se nechodilo trénovat, nepořádaly se mejdany, nekupovaly se nové desky a Reprospekt byl zamrznutý…

Obnova a chycení druhého dechu nastalo až v srpnu roku 2012, kdy jsme začali spolupracovat s DJem Feelou, který nás zval na jím organizované středeční dnb večery v Disco klubu Insomnia na Jižním Městě. Jak už jsem říkal, díky Feelovi jsme chytli druhý dech, za což jsme mu velice vděčni. Rozjeli jsme sérii mejdanů na vysokoškolských kolejích Jižního Města, kde jsme opět získávali to pravé nadšení a chuť se tomu dále a ještě více věnovat.

Jedna z velice zásadních změn Reprospektu se odehrála 12.10.2012, kdy do Reprospekt crew vstoupil nový člen. DJ Cybi. Dá se říci, že jsme Cybiho, jakožto člena Reprospektu, považovali už delší dobu, protože naše spolupráce s ním už dávno trvala, ale oficiálně přijal nabídku právě v říjnu 2012. Díky Cybiho iniciativě a našemu nadšení začala Reprospekt crew ještě více vzkvétat a tímto způsobem kvete dodnes.

P.Dr